Stacja pogodowa NodeMCU i HD44780 i2c

Chcesz znać aktualną pogodę? W tym artykule dowiesz się, jak zbudować prostą stację pogodową z płytą NODEmcu i wyświetlaczem HD44780 i2c. Płytka NodeMCU korzysta z układu ESP8266 w celu połączenia się z internetem i będziemy ją programować za pomocą Arduino IDE. Projekt pobiera dane pogodowe ze strony openweathermap.org i wyświetla je na wyświetlaczu. Wyświetlacz jest podłączony do Nodemcu poprzez moduł i2c, więc połączenie jest bardzo proste. Potrzebujemy tylko adresu modułu.

Podłączenie

NODEmcu -> Arduino:

  • D1 -> SCL
  • D2 -> SDA
  • Vin -> Vcc
  • GND -> GND

Pliki:

Instalacja płytki ESP8266 w Arduino IDE
Skopiuj link do dodatkowych adresów URL menedżera płytek (plik Arduino IDE -> Preferencje)

Teraz dodaj płytkę NODEmcu do Arduino IDE. Otwórz menadżer płytek (Arduino IDE -> Narzędzia -> Płytki: „……….” -> Menadżer płytek)

Biblioteka:

OK, Twoja płytka jest już dodana. Teraz musimy dodać biblioteki potrzebne w programie. Dodaj Liquid crystal_i2c, otwórz Narzędzia -> Biblioteki menedżera i wpisz LiquidCrystal_i2c w wyszukiwarkę i znajdź bibliotekę „LiquidCrystal_i2c autorstwa franka de Brabandera”.

Potrzebujesz jeszcze biblioteki JsonArduino, Otwórz Adruino IDE -> Szkic -> Dołącz bibliotekę -> Dodaj  .ZIP Library …. I wybierz plik ArduinoJson-6.x.zip

Moduł adresowy i2c:

Jeśli nie znasz adresu swojego modułu, wgraj poniższy kod na płytkę i otwórz Serial Monitor tam pojawi się adres. Mój to 0x3F.

Skonfiguruj stację pogodową:
Teraz otwórz szkic Weather_Station_i2c_NODEmcu.ino i przejdź do sekcji konfiguracji.

Wpisz swój moduł adresowy i2c:

// zainicjuj bibliotekę

LiquidCrystal_I2C lcd( address module i2c ,2,16);

Wpisz nazwę swojej sieci:

const char* ssid = „NAME NETWORK”;

Wprowadź hasło sieciowe:

const char* password = „PASSWORD NETWORK”;

Teraz wejdź na www.openweathermap.org i zarejestruj się na stronie, przejdź do zakładki cen i kliknij BEZPŁATNIE BEZPŁATNIE „pobierz KLUCZ API i zacznij”. Wejdź na home.openweathermap.org i otwórz APIKEY i skopiuj go.

Następnie wyszukaj swoje miasto i z linku skopiuj numer miasta do skech https://openweathermap.org/city/2643743 numer miasta 2643743.

Dodaj komentarz