[ 2 ] Schemat ideowy i płytka stykowa

Zanim zaczniemy zabawę z naszym arduino warto abyś poznał podstawowe pojęcia ze świata elektroniki.  Przez nieznajomość ich możesz uszkodzić swoją płytkę . 

Lista potrzebnych elementów:

 

  • Arduino
  • Przewodów
  • Płytki stykowe
  • Dioda czerwona
  • Rezystora 220 OHM
  • Przycisk

Jeśli użyjesz innej diody pamiętaj aby dobrać do niej odpowiedni rezystor. W filmie poświęconemu rezystorom pokaże Ci jak dobrać rezystor do diody.  Teraz możesz użyć kalkulatora, przejdź na stronę forbiddenbit, wybierz kalkulatory i rezystor dla diody.  Podaj napięcie zasilania, prąd diody i wybierz kolor z listy lub wpisz ręcznie napięcie diody. W sklepie w który kupiłeś diodę będą napisane jej parametry.

Zacznijmy od schematu ideowego.

Schemat ideowy jest to graficzne przedstawienie obwodu elektronicznego lub elektrycznego. Dzięki czytaniu schematów będziesz mógł naprawić jakieś urządzenie, zrozumieć jego działanie lub zbudować je sam w domu. Dziś zbudujemy bardzo prosty układ składający się z czterech elementów, na których podstawie poznasz podstawowe zagadnienia takie jak prąd, napięcie, rezystancja i prawo ohm-a. Dowiesz się także jak działa rezystor i jak użyć diody led. Zanim przejdziemy do budowy układu spójrz na nasz schemat ideowy. Pierwszy symbol przedstawia źródło zasilania w naszym użyjemy arduino i podepniemy się pod pin 5 wolt. Następnym elementem jest przycisk, którym będziemy włączać naszą diodę. Pomiędzy zródłem zasilania a przyciskiem poprowadzona jest linia która wskazuje na połączenie miedzy tymi elementami. Następnym elementem jest rezystor, zabezpiecza on diodę przed uszkodzeniem, ale to zagadnienie poruszymy w odcinku o rezystorach.

 Następnym elementem jest dioda Led, charakteryzująca się tym iż ma ona swój określony kierunek przepływu prądu. Dłuższą nóżkę nazuwamy anodą i podłączamy ją od strony plusa zasilania, a krótszą nóżkę nazywamy katodą i łączym ją w kierunku minusa zasilania.

Nasz układ zbudujemy na płytce stykowej, dzięki niej nie będziemy musieli nic lutować, a jak zbudowana jest taka płytka? To bardzo proste,  w środku umieszczone są blaszki, które tworzą rzędy. Na rysunku pokazałem jak umieszczone są blaszki w środku. Łącząc plus zasilania z rzędem 15 tworząc między tymi rzędami połączenie. Górna i dolna część płytki służy do podpięcia zasilania, do czerwonej linii zakończoną plusem podłączymy plus zasilanie w naszym przypadku połączymy z pinem arduino 5 wolt , a do niebieskiej linie podłączymy masę czyli GND.

Przejdźmy do budowy naszego układu : 

Płytka stykowa składa się z plastikowej obudowy z otworami rozmieszczonymi co 0,1 cala, czyli 2,54 mm (jest to popularny rozstaw złącz, układów scalonych itd)

 

 

Zanim podepnij zasilanie sprawdź dokładnie czy twój układ jest identycznie zmontowany jak u mnie. Jeśli wszystko jest dobrze podepnij zasilanie, gdy naciśnie przycisk twoja dioda zacznie świecić. W następnym odcinku zajmiemy się napięciem i prądem. Do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz