[ 1 ] Klon Arduino z układem CH340

W temacie płytek Arduino warto  powiedzieć jeszcze kilka słów o klonach.  Płytki możemy podzielić na wierne kopie i klony. Główną różnicą miedzy tymi płytkami jest układ odpowiadający za komunikację z komputerem.Upraszczając, układ CH340 został stworzony do obsługi komunikacji, a ATMega 16u2 jest mikrokontrolerem, który został zaprogramowany, aby działał jak układ CH340.  Gdybyśmy chcieli możemy wgrać dowolny do niego program oczywiście używając zewnętrznego programatora. 

Drugą różnicą w moim przypadku jest  mikrokontroler, a dokładnie jego obudowa.  W rzeczywistości są to te same układy, różnią się one wymiarami i ilością pinów.  Występuje on w 3 obudowach TQFP32, MLF32 i DIP28.  Na mniejszym układzie jest napisane Mega a nie atMega, ale oznacza to to samo. Mniejszy układ jest przylutowany na stałe do naszej płytki i aby go wymienić potrzebny nam jest Hot Air. Większy brat nie jest wlutowany bezpośrednio w płytkę Arduino, a jest umiejscowiony na specjalnej podstawce. Z której możemy go wyciągnąć i np. wpiąć  go w płytkę stykową

Podepnij płytke do komputera i otwórz Arduino IDE. Największą wadą układu CH340 jest to, że nie wyświetla się nazwa płytki obok portu USB, tak jak ma to miejsce z oryginałem. Z reguły pojawia się  na drugiej pozycji. Sprawdźmy najpierw czy nasz system widzi naszą płytkę poprawnie.  

Otwórz menedżer urządzeń. W pozycji porty USB powinieneś zobaczyć „Nieznane urządzenie” lub „USB-Serial CH340”, obok wyświetli Ci się numer portu, do którego podpiąłeś płytke. Jeśli widzisz urządzenie nieznane zainstaluj sterowniki, link w opisie.

Sterowniki:

Sprawdźmy czy na pewno wszystko dobrze działa. Wgrajmy blinka do naszej płytki, ustawmy ją i wybierzmy port taki jaki był w menedżerze urządzeń, u mnie to port 3 i klikamy klikamy wgraj.

Jak widać wszystko działa, osobiście posiadam tą płytkę kilka lat i nie miałem nigdy z nią problemów. Wybrałem ją ze względu na port micro usb.

Dodaj komentarz